Önemli Bilgiler

A vitamini VitaSanol Şurup'da en uygun dozda !


Besin ve besin takviyelerindeki A vitamini iki formda bulunmaktadır. Bunlar ;
1) Ester (retinil asetat veya retinil palmitat) formunda
2) Provitamin A (karotenoid = alfa, beta, gamma karoten) formundadır.

Hayvansal besinler ve besin takviyelerinde bulunan retinil form ince barsakta retinol forma çevrilerek emilir, dokularda depolanır ve gerektiğinde vücut tarafından kullanılmak üzere retinal formuna dönüştürülerek kullanılır.

Sıvı besin takviyelerinde vitaminin daha kararlı şekli olan ester formlar kullanılır. Bu nedenle vücutta birikim yapan A vitamininin (retinol formları) günlük alınması gereken dozun (RDA=Recommended Daily Allowance, DRI= Dietary Reference Intakes) üzerinde olmamasına özellikle dikkat edilmelidir. Çünkü yüksek dozda alınırsa vücutta birikerek vücuda zarar verecektir.

• 1-3 yaş arası çocuklarda retinil formun günlük alınması gereken dozu 300 mcg;
• 4-8 yaş arası çocuklarda retinil formun günlük alınması gereken dozu 400 mcg’dir.
• Genel olarak 1 - 8 yaş arası çocukların günlük beslenme ile değişen oranlarda hayvansal besinler aldığını düşünürsek önemli bir miktar retinil form A vitamininin günlük besinlerden alındığını kabul edebiliriz. 1 - 8 yaş arası alınmasına izin verilen retinil formların üst sınırı 600 mcg’dir.

Bu nedenle Avrupa GMP belgelerine sahip ve EFSA (European Food Safety Authority) direktifleri ile uyumlu olarak imal edilen VitaSanol Şurubun günlük dozunda 400 mcg (retinil form) A vitamini bulunmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken; bu dozun üzerinde bir A vitamini içeren besin takviyesi 1 - 8 yaş arası çocuklar için önemli bir sağlık riski taşıyacak ve dolayısıyla öyle bir ürün uluslararası GMP belgesine sahip olamayacaktır.

Kısaca;
VitaSanol Şurup içerisindeki A vitamini en uygun dozda bulunmaktadır.